Nawiedzenie Kopii Cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

W dniach 9-10 października 2018 r. nasza parafia przeżywała nawiedzenie kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obraz przybył do naszej wspólnoty z parafii św. Mikołaja w Szaradowie. W tych dniach nasze kcyńskie Sanktuarium stało się małą Jasną Górą gdzie licznie przybywali pielgrzymi z różnych miejscowości, aby spotkać się z Niebieską Mamą.

Do tych szczególnych odwiedzin przez siedem dni przygotowywali wiernych Misjonarze św. Wincentego’a Paulo: o. Jan i o. Krzysztof .Wprowadzili wiernych w atmosferę modlitwy oraz refleksji nad tajemnicami wiary i własnym życiem w świetle Słowa Bożego. Każdy dzień misji był zwieńczony Apelem Jasnogórskim.

Po duchowym przygotowaniu przez misje święte nadszedł ten upragniony przez wszystkich dzień. 9 października wierni z w skupieniu, pogrążeni modlitwie oczekiwali na przyjazd Matki Bożej Częstochowskiej w kopii jasnogórskiego obrazu. Przybył on w eskorcie straży pożarnej oraz policji. Naszą niebieską mamę powitał proboszcz ks. kan. Michał Kostecki, a następnie ks. Paweł Kowalski-proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja w Szaradowie przekazał na ręce ks. proboszcza ewangeliarz.

Po uroczystym przywitaniu obraz został w uroczystej procesji przeniesiony do naszej świątyni. Gdy już Jasnogórska Królowa „zasiadła” na tronie ks. wikariusz Paweł Polcyn odczytał Ewangelię, a następnie został odśpiewany Magnificat. Po wysłuchaniu słów Ewangelii, w tradycji Kościoła pobłogosławił wszystkich świętą księgą. Następnie wicedziekan ks. Jan Dzierla odczytał telegram od ojca świętego Franciszka z okazji odbywającej się w diecezji Bydgoskiej perygrynacji kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Po odczytaniu telegramu delegacja parafii z Szaradowa wraz z tamtejszym proboszczem podziękowali za nawiedzenie w ich parafii. Następnie ks. proboszcz przywitał Czarną Madonnę, w imieniu wszystkich rodzin parafii naszą Mamę przywitała rodzina państwa Nowak. O godz. 18:00 odprawiona została Msza święta powitania, której przewodniczył ks. proboszcz, a kazanie wygłosił ks. Jan Dzierla.

Po mszy świętej o godz. 19:00 zostało odprawione nabożeństwo różańcowe. Tradycyjnie już o godzinie 2100 wierni zgromadzili się na Apelu Jasnogórskim, który prowadził o. Paulin-kustosz obrazu. Po apelu młodzież wraz z ks. Pawłem poprowadziła czuwanie przez obliczem Pani Jasnogórskiej.
O północy została odprawiona pasterka maryjna, koncelebrowana przez synów parafii oraz ks. Marcina z parafii fajnej, podczas której prosiliśmy za wstawiennictwem Maryi o nowe powołania do służby bożej. Mszy przewodniczył ks. Jan Woźniak, a Słowo Boże wygłosił ks. Marcin Malagowski.

Przez całą noc wierni wiernie, pomimo zmęczenia, czuwali przy Maryi. Każdy miał możliwość wpisania się do księgi nawiedzenia oraz wrzucenia do dzbana swojej prośby czy podziękowania, aby Maryja przedstawiła je Jezusowi.

Rano o godzinie 6:00 odśpiewaliśmy godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 8:00 sprawowana była Msza święta dla osób chorych i starszych, podczas której został im udzielony sakrament chorych. O 10:00, do Niebieskiej Mamy przybyły dzieci ze szkół podstawowych, a następna Eucharystia o godz. 12:00 była sprawowana w intencji rodziców oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. Cały czas wierni kochający Maryję wytrwale czuwali przed Jej Obliczem.

O godzinie 15:00 o. Krzysztof Koronką odprawił nabożeństwo koronki do Miłosierdzia Bożego, a następnie rozpoczęło się nabożeństwo pożegnania. O godz. 16:00 rozpoczęła się Msza Święta pożegnalna sprawowana przez J.E Ks. Biskupa Jana Tyrawę, ordynariusza naszej diecezji. Po Eucharystii ks. proboszcz zawierzył naszą parafię Matce Bożej Częstochowskiej, po czym śpiewając Te Deum wyruszyliśmy z procesją. Z wielkim wzruszeniem żegnaliśmy naszą Niebieską Mamę. Obraz następnie nawiedził parafię św. Jakuba Apostoła w Dziewierzewie.