Forum Młodych

13 i 14 października odbyło się IV Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej. Wyjątkowo wydarzenie odbywało się na Jasnej Górze.

Piątek był dniem adoracji i uwielbienia. Po apelu Jasnogórskim nadszedł czas na młodzieżowe czuwanie przy obrazie Matki Boskiej Częstochowskiej oraz postaci Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie w Monstrancji.

O północy uczestniczyliśmy we mszy pod przewodnictwem naszego księdza biskupa Krzysztofa Włodarczyka.

W sobotę o godzinie 10 w sali papieskiej na terenie klasztoru Jasnogórskiego rozpoczęliśmy konferencje.

Pierwszą z nich prowadził ks. Sebastian Picur – znany młodym ludziom z social mediów. Przedstawienie tematu „Co pogłębia wiarę?” pokazało nam, że zmierzamy się z tym na co dzień, ale często tego nie uważamy. Jest 5 takich „symboli”: 1. MIŚ (gra słów: chce MI SIĘ lub nie chce MI SIĘ) 2. Modlitwa 3. Biblia 4. Sakramenty 5. Wspólnota. Po zakończeniu konferencji przyszedł czas na możliwość zakupienia książki autorstwa Ks. Sebastiana oraz chwilę rozmowy.

Drugą konferencje pt. „O trudzie podejmowania decyzji” poprowadzili dla nas diecezjalni referenci ds. powołań – siostra Małgorzata Kusińska oraz ksiądz Tymoteusz Białkowski. Rozmowę z nimi przeprowadzili członkowie Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej – Klaudia Senska i Kamil Kolanowski. W między czasie wszyscy uczestnicy mogli zadawać pytania. Dowiedzieliśmy się o tym, że ważne jest odnalezienie swojego powołania, bo Jezus często nam pomaga odnaleźć naszą drogę, ale musimy wsłuchać się w Jego słowa. Dostaliśmy też odpowiedź na pytanie 'dlaczego sutanna jest czarna?” i ” czy każda sutanna ma 33 guziki?”.

Następna konferencje tym razem o „lęku przed życiem” poprowadził zespół MUW z Warszawy, który towarzyszył nam przez całą sobotę swoim śpiewem i uwielbieniem. Bóg chce nam wybaczyć, pomóc, zmienić. Pan nas kocha.

Po krótkiej przerwie na obiad, wróciliśmy do sali papieskiej i zaczęła się kolejna konferencja, którą poprowadził diecezjalny duszpasterz młodzieży – ksiądz Henryk Stippa. Przypomnieliśmy sobie fragmenty z Pisma Świętego, w których jest mowa o lęku. Lęk ma swój początek w rozmowie Ewy z wężem. Największy lęk mamy przed Panem Bogiem, przed wchodzeniem z nim w relacje. Przedstawicielami z Biblii, którzy odczuwali lęk są m.in Maryja, Mojżesz i Jonasz.

Ostatnią konferencje związaną z dniem papieskim poprowadzili stypendyści Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia wraz z diecezjalnym koordynatorem – księdzem Łukaszem Krzewińskim. Dowiedzieliśmy się, że ten żywy pomnik Jana Pawła II powstał z środków, które zostały po pielgrzymce Ojca Świętego do Ojczyzny. Młodzież dostała również informacje jakie kryteria trzeba spełniać, aby zostać stypendystą.

Około godziny 16 nadszedł najsmutniejszy czas – czas pożegnania i oficjalnego zakończenia IV Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej. Młodzieżowa Rada Programowa zaprosiła uczestników Forum na diecezjalny dzień młodych, który odbędzie się 18 listopada w Bydgoszczy.

Tekst: Julia Kosmatka, radna Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej, z dekanatu Kcynia

Zdjęcia – źródło: Fanpage FB Diecezja Bydgoska

Dziękujemy młodzieży, która uczestniczyła z naszego dekanatu.